faq

1. Czym charakteryzuje się Krav Maga?

Cechą podstawową jest bazowanie w treningu na podstawowych odruchach obronnych człowieka i takie ich wzmacnianie, aby zapewnić skuteczność w stresie nawet osobie zaskoczonej i mało wytrenowanej. Techniki są proste a metoda treningowa kształci zachowania odruchowe. Od pierwszych zajęć uczymy działań wobec grupy agresorów, pracując wg realistycznych scenariuszy. Zakłada się i szkoli do sytuacji "paniki i chaosu".

2. Czy konieczne jest doświadczenie z innych systemów walki?

Krav Maga można uczyć się w różnych programach. Inaczej pracujemy np w czasie 5-dniowego warsztatu dla biznesmenów, inaczej w treningu samoobrony pań lub... z żołnierzami jednostek specjalnych. Krav Maga nie stoi w sprzeczności z żadnymi innymi systemami - tzn nabyte inne umiejętności najczęściej nie przeszkadzają w treningu KM (wyjątkiem są bardzo tradycyjne, zrytualizowane systemy wschodu - wtedy konieczna jest dłuższa praca). Bywa, że umiejętności boksu, karate lub zapasów stanowią dobrą podstawę do dalszej pracy - szczególnie w tzw. grupach permanentnych. Nie jest jednak konieczne posiadanie wcześniejszych doświadczeń z innych systemów walki. Wszystkich umiejętności uczymy od podstaw.

3. Czy Krav Maga jest skuteczna?

SOd ponad 50-lat KM jest weryfikowana codziennie w sytuacjach militarnych lub policyjnych zagrożeń, jak również agresji wobec osób cywilnych. Sam twórca systemu Krav Maga Imi Lichtenfeld stoczył dziesiątki brutalnych walk przewodząc grupie samoobrony żydowskiej przeciw bojówkom faszystowskim a następnie biorąc udział w akcjach Hagany ( w tym również elitarnych jednostek Palmach), a później Izraelskich Sił Obrony. Dzięki ciągłej pracy ekspertów Krav Maga w Izraelu i innych krajach (USA, Brazylia, Francja i in) oraz analizie skuteczności w realnych zagrożeniach technik i taktyk walki Krav Maga jest uznawana za najskuteczniejszy system samoobrony świata (por. magazyn "Black Belt" z listopada ubiegłego roku).

4. Czym różni się Walka Wręcz KM od cywilnej Samoobrony KM?

Zasadniczy zrąb systemu oraz metody treningowe pozostają te same. Różnice w doborze niektórych technik oraz metod treningu biorą się z różnych potrzeb żołnierza (np. likwidacja wartowników, porwania, walka na bagnety czy użycie innego wyposażenia wojskowego), policjanta (taktyka i techniki interwencji) czy osoby cywilnej (np. obrona kobiet przed gwałtem).